Slide Three

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B w Bydgoszczy w 2024 roku? Szkoła jazdy „Od A do Zet” ujawnia wszystkie wydatki, jakie poniesie Kursant…

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B w Bydgoszczy w 2024 roku? Szkoła jazdy „Od A do Zet” ujawnia wszystkie wydatki, jakie poniesie Kursant…

 

Julka postanowiła zrobić prawo jazdy w Bydgoszczy, uzbierawszy jedynie 3200 złotych. Wszyscy jej mówili, że to niemożliwe za te pieniądze. Kursantka jednak nie dawała za wygraną i wytrwale szukała szkoły jazdy oraz sposobu, jak osiągnąć ten cel.

Julka nie tylko rozpoczęła dwa kierunki studiów dziennych na różnych uczelniach, ale także zarabiała na życie, udzielając korepetycji, co wymagało częstego przemieszczania się i bycia wszędzie na czas. Jakby problemów było mało, nie mogła liczyć na komunikację miejską ani na doraźną pomoc znajomych kierowców.

Niestety sam kurs w dużych ośrodkach kosztował tyle, ile uzbierała, albo i więcej, a gdzie tu jeszcze mówić o pozostałych wydatkach. Oprócz tego suma ta musiała jej wystarczyć na opłacenie: badań lekarskich, fotografa, egzaminów w WORD-zie oraz formalności w urzędzie.

Czy wobec tego udało jej się dokonać niemożliwego? Zanim odpowiemy na to pytanie, przedstawimy wszystkie kwoty, z którymi musiała się zmierzyć w drodze po upragnione prawko.

 

1. Ile kosztują badania na prawo jazdy kategorii B?

Cena badania, które potwierdzi zdolność do kierowania autem, wynosi 200 złotych. Jest to stała kwota, która obowiązuje od 20 lipca 2014 roku na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia.

To badanie wykonuje lekarz orzecznik. Niektóre szkoły jazdy zapraszają go do siebie, żeby na miejscu przyjmował kandydatów na kierowców. Inne przekazują kursantom namiary na zaufanego lekarza z Bydgoszczy.

Cena obejmuje nie tylko wspomniane badanie, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Doktor wydaje także niezbędne orzeczenie o stanie zdrowia, które potem przedstawia się w Wydziale Komunikacji.

2. Ile kosztuje zrobienie zdjęcia do prawa jazdy?

W profesjonalnym zakładzie fotograficznym płaci się za nie około 35 złotych. W tej cenie są cztery fotki (chociaż wystarczyłaby jedna), które można wykorzystać nie tylko do prawa jazdy, ale także nowego dowodu osobistego czy paszportu.

Jeśli zdjęcie będzie zrobione u profesjonalisty, to raczej można spać spokojnie, ponieważ fotograf zadba o to, aby fotka spełniała wszystkie urzędowe wymogi określone w rozporządzeniu.

Jeśli chce się zaoszczędzić, można poprosić o pomoc znajomego, który pasjonuje się fotografią. Decydując się na ten krok, należy pamiętać o wspomnianych wytycznych oraz za mocno nie uśmiechać się do obiektywu, gdyż urzędnik może odrzucić takie zdjęcie.

 

3. Ile kosztuje kurs w Bydgoszczy?

Za kursy na prawo jazdy w mieście nad Brdą płaci się od 2000 do 3300 złotych. Duże placówki biorą kwoty z górnego przedziału. Im mniejsza i bardziej oddalona od centrum szkoła jazdy, tym ma się większe szanse na przystępne ceny.

Powyższe kwoty dotyczą kursu standardowego. W jego cenie otrzymuje się 30 godzin zajęć teoretycznych, 30 godzin zajęć praktycznych, egzaminy wewnętrzne i materiały szkoleniowe, takie jak książki czy płyty z testami egzaminacyjnymi.

Chcąc dokupić dodatkowe godziny na drogach, trzeba się liczyć z kosztem od 60 do 120 złotych, w zależności od tego, jaki ośrodek się wybiera. Warto wykupić te godziny w swojej szkole jazdy, gdyż wtedy można liczyć na zniżki.

Jeśli kursant ma większe oczekiwania, takie jak: kurs przyspieszony, weekendowy, indywidualny, na automacie czy w obcym języku, musi się liczyć z tym, że cena wzrośnie o około 1000 złotych.

 

4. Ile kosztują egzaminy teoretyczny i praktyczny w WORD-zie?

Egzamin teoretyczny kosztuje 55 złotych. Natomiast za egzamin praktyczny płaci się 222 złote. Jeśli oba zda się za pierwszym podejściem, łączny ich koszt wyniesie 277 złotych.

Egzamin teoretyczny polega na tym, że w salce komputerowej rozwiązuje się test składający się z 32 pytań w ciągu maksymalnie 25 minut. Żeby zdać, wystarczy zdobyć 68 punktów z puli liczącej 74 punkty.

Egzamin praktyczny obejmuje zadania na placu manewrowym i jazdę po drogach publicznych. Na placu należy się wykazać znajomością zagadnień technicznych oraz jazdą po łuku i na wzniesieniu. Z kolei na drogach publicznych sprawdzane są znajomość przepisów oraz bezpieczeństwo i płynność jazdy.

 

5. Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?

Wydanie prawa jazdy kosztuje 100 złotych. Sprawę tę załatwia się w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy na ulicy Juliusza Słowackiego 3, na pierwszym piętrze, w szczęśliwym pokoju numer 13.

Wniosek o wydanie prawa jazdy należy złożyć osobiście. Jak przebiega cała procedura? Otóż gdy egzamin w WORD-zie (teoria i praktyka) jest zdany, dokumentacja zostaje przekazana elektronicznie do Wydziału Komunikacji.

Jeśli chcemy, aby wydział wyrobił nam dokument, musimy dostarczyć (osobiście, e-mailem lub za pośrednictwem poczty) dowód uiszczenia opłaty we wspomnianej kwocie.

 

6. Jak obniżyć koszty kursu w szkole jazdy w Bydgoszczy?

Najprostszym sposobem na obniżenie ceny kursu jest rezygnacja ze szkolenia teoretycznego w szkole jazdy. W ten sposób można zaoszczędzić około 100 złotych. Decydując się na ten krok, trzeba samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego, a następnie zapisać się na niego w WORD-zie.

Drugim sposobem jest wynegocjowanie gratisowych godzin jazdy. Rzadko kiedy kursantowi wystarczy wyjeżdżenie przepisowych 30 godzin. Jeśli więc uda się wynegocjować dwie dodatkowe godziny, przeciętnie można zaoszczędzić jakieś 180, czy nawet 200 złotych, które i tak by się wydało na dodatkowe godziny na drodze.

Może zabrzmi to banalnie, ale najskuteczniejszym sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy jest wybór właściwej szkoły jazdy oraz osobiste zaangażowanie. Dzięki temu podejściu wzrasta szansa, by zdać za pierwszym podejściem, a co za tym idzie – zaoszczędzić bajońskie sumy, które w przeciwnym razie wydaje się na dodatkowe godziny jazdy oraz kolejne egzaminy.

 

7. Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy w Bydgoszczy?

Jeśli egzamin uda się zdać za pierwszym podejściem i nie potrzeba dodatkowych godzin jazdy, średnio ponosi się następujące wydatki:

  • Kurs standardowy: 2650 złotych.
  • Egzaminy: 277 złotych.
  • Badania lekarskie: 200 złotych.
  • Zdjęcie do prawka: 35 złotych.
  • Wydanie dokumentu: 100 złotych.

Łączny koszt uzyskania prawa jazdy to 3262 złote.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli nie zda się egzaminów za pierwszym podejściem i będzie trzeba wykupywać dodatkowe godziny na drogach, powyższa cena możne znacznie wzrosnąć.

 

Czy da się zrobić prawo jazdy w Bydgoszczy za 3200 złotych?

Wróćmy do historii Julki. Kursantka świetnie zdawała sobie sprawę, że jeśli chce zdobyć prawko za tę sumę, musi nie tylko wybrać sprawdzoną szkołę jazdy, ale także włożyć serce w przygotowania.

Julka bała się zainwestować pieniądze w kurs w najtańszym ośrodku, bo wiedziała, że odpowiednia jakość musi swoje kosztować. Intuicyjnie czuła także, że nie warto wybrać dużego i drogiego ośrodka, w którym kursant nie może liczyć na indywidualne podejście.

Wobec tego zaczęła szukać małej szkoły jazdy oferującej kurs w przystępnej cenie. W ten oto sposób trafiła na ośrodek, który cieszył się bardzo dobrymi opiniami kursantów oraz osiągał przyzwoite wyniki w rankingach zdawalności, co w jej odczuciu świadczyło o jego profesjonalizmie.

Szef szkoły poszedł Kursantce na rękę. Nie tylko nie miał nic przeciwko temu, aby dziewczyna na własną rękę ogarnęła i zdała teorię, ale jeszcze dorzucił jej dwie gratisowe godziny jazdy. Ona zaś zaangażowała się „na maksa” w całe szkolenie.

Ta współpraca przyniosła zadziwiające efekty. Otóż Julka zdała egzamin teoretyczny i praktyczny za pierwszym podejściem, a także — ku zdumieniu niedowiarków — zmieściła się w kwocie, którą dysponowała.

Tym samym udowodniła, że jak najbardziej można zrobić prawo jazdy w Bydgoszczy za niecałe 3200 złotych. Resztę tej kwoty wydała na smaczną pizzę w towarzystwie przyjaciółki tuż po zdanym egzaminie…

Jeśli więc chcesz pójść w ślady Julki, szkoła jazdy „Od A do Zet” to dobry wybór!