Jak długo trwa kurs na prawo jazdy kategorii B? Szkoła jazdy „Od A do Zet” wyjaśnia, ile czasu potrzeba na zrobienie prawka w Bydgoszczy
Jak długo trwa kurs na prawo jazdy kategorii B? Szkoła jazdy „Od A do Zet” wyjaśnia, ile czasu potrzeba na zrobienie prawka w Bydgoszczy
Andrzej podjął wyzwanie, żeby zrobić prawko w Bydgoszczy, i miał na to jedynie miesiąc. Zadanie wydawało się karkołomne, ale nowa praca — do której potrzebował tych uprawnień — wiązała się ze sporym zarobkiem. Rozpoczął więc poszukiwania dobrej szkoły jazdy.
„Zatrudnię Cię, ale musisz spełnić dwa warunki — powiedział wujek. — Po pierwsze zrobisz prawo jazdy w miecha, bo pilnie potrzebuję kierowcy. Po drugie odbędziesz kurs tam, gdzie ci wskażę. Jeśli ci się uda, dostaniesz świetną pracę za kółkiem. Jeśli nie, stracisz intratne zajęcie”.
Czy Andrzejowi udało się osiągnąć ten cel? Zanim odpowiemy na to pytanie, ustalmy, ile w ogóle czasu potrzeba na zrobienie prawa jazdy kategorii B w Bydgoszczy.
1. Ile trwa kurs teoretyczny w szkole jazdy?
Zgodnie z rozporządzeniem z 4 marca 2016 roku na zajęcia teoretyczne jest przewidziane 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut).
Na tych zajęciach kursanci poznają przepisy ruchu drogowego, zdobywają wiedzę niezbędną do bezpiecznego przemieszczania się po drogach oraz biorą udział w kursie pierwszej pomocy medycznej.
Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się teorii? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy ma inne predyspozycje do nauki. Wydaje się jednak, że dodatkowe 10 godzin lekcyjnych w zaciszu domowym powinno wystarczyć, aby dobrze opanować przewidziany materiał.
2. Ile trwa kurs praktyczny w Bydgoszczy?
Wstępnie załóżmy, że będzie potrzebnych 40 godzin zegarowych (po 60 minut). Jednak to także jest kwestia indywidualna, która zależy od jakości kursu oferowanego przez szkołę jazdy, predyspozycji kursanta oraz jego zaangażowania.
Ile godzin potrzeba na naukę jazdy? Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem kursant musi wyjeździć 30 godzin zegarowych (po 60 minut). W ich trakcie poznaje trasy egzaminacyjne oraz uczy się, jak sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się po drogach.
Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się jeździć samochodem? Jeden kursant nauczy się tego po 20 godzinach, inny potrzebuje na to 60 godzin. Często konieczne jest dokupienie dodatkowych godzin za kółkiem.
Jednak aby biegle opanować sztukę prowadzenia auta, potrzeba 10 000 godzin zegarowych za kółkiem. Tak przynajmniej twierdzą amerykańscy naukowcy. Jeśli spędzi się na tym 4 godziny dziennie w dni robocze, ogarnie się to w 10 lat…
Ile godzin trzeba spędzić na placu manewrowym? Otóż tyle, żeby kursant opanował do perfekcji następujące manewry: jazdę po łuku do przodu i do tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca postojowego. Nie warto iść na egzamin, jeśli łuk nie wychodzi za każdym podejściem…
3. Ile godzin dziennie może jeździć kursant?
Przez pierwsze 8—10 godzin kursu praktycznego zaleca się, aby kursant jeździł maksymalnie 2 godziny dziennie. Potem można zwiększyć czas przejazdu do 3 godzin, ale jest to górna granica, której nie należy przekraczać.
Nie zaleca się jednak długich jazd z powodu spadku koncentracji u kursanta. Już w czasie drugiej godziny z rzędu zmęczenie daje o sobie znać, rodzą się frustracja i zniechęcenie z powodu narastających błędów.
Jeśli więc zależy nam na tym, aby zdobyć podczas kursu jak najwięcej umiejętności i zrobić go jak najefektywniej pod kątem przyswajania informacji, zaleca się przeznaczać na jedną jazdę 90 minut.
W skali tygodnia powinno się robić przynajmniej 2 jazdy, a jeśli uda się 3, to jeszcze lepiej. Dzięki temu kursant lepiej zapamięta, jak przebiegała ostatnia jazda oraz jakie błędy popełniał. Znajdzie także czas na odpoczynek i przemyślenia.
4. Jak najszybciej zrobić kurs na prawo jazdy?
Po pierwsze trzeba wykazać się zaangażowaniem i dyspozycyjnością. Wtedy łatwo umówić się na jazdy w dogodnym terminie. Zaangażowanie spowoduje, że szanse na zdanie egzaminu za pierwszym podejściem znacznie wzrosną.
Po drugie, aby przyspieszyć kurs, należy samemu ogarnąć teorię, a następnie zapisać się na egzamin w WORD-zie. Samodzielne odbycie części teoretycznej wiąże się także z oszczędnością, o czym wspomnieliśmy w artykule: „Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B w Bydgoszczy w 2024 roku?”.
Po trzecie warto wybrać świetną szkołę jazdy, która potrafi przygotować do egzaminu oraz oferuje możliwość kursu indywidualnego, gdzie samemu się ustala częstotliwość jazd.
Warto jednak mieć świadomość, że „szybki kurs” nie zawsze oznacza „dobry kurs”. Jeśli instruktor sugeruje, że powinno się dokupić kolejne godziny, to warto to zrobić. Nie ma sensu się oszukiwać, że jakoś to będzie…
5. Po jakim czasie przepada kurs nauki jazdy?
1 lipca 1998 roku weszły w życie nowe przepisy, na mocy których każdy kurs odbyty po tej dacie nie ulega przedawnieniu. Nie ma tutaj znaczenia, ile razy kursant podchodził do egzaminów.
Wobec powyższego nie ma konieczności ponownego odbywania kursu w szkole jazdy, należy jedynie dopełnić niezbędnych formalności. Jeśli kursant nigdy nie podchodził do egzaminów państwowych, musi dostarczyć do WORD-u w Bydgoszczy dokumenty otrzymane w swoim ośrodku szkolenia kierowców.
Jeśli natomiast już wcześniej podchodził do egzaminów i minął rok od ostatniego egzaminu, jest zobowiązany dostarczyć do WORD-u dokumenty pozyskane w wydziale komunikacji zgodnym z miejscem zamieszkania.
6. Jak długo trwa egzamin na kategorię B?
Zacznijmy od egzaminu z teorii, który trwa do 25 minut.
Ile czasu ma kursant na odpowiedź na pojedyncze pytanie? Otóż w części podstawowej ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem oraz 15 sekund na udzielenie na nie odpowiedzi.
W części specjalistycznej kursant otrzymuje 50 sekund na zapoznanie się z treścią pytania i udzielenie na nie odpowiedzi. W przypadku gdy kursant nie zdąży udzielić odpowiedzi, pytanie bezpowrotnie przepada.
Z kolei egzamin praktyczny trwa około 40 minut.
Piszemy „około”, gdyż żadne przepisy nie normują jego maksymalnej długości. Ogólnie rzecz ujmując, egzamin trwa tak długo, aż egzaminator sprawdzi wszystkie wymagane przepisami aspekty jazdy kursanta.
Może się jednak zdarzyć, że zostanie zakończony po 25 minutach. Ma to miejsce wtedy, gdy potencjalny kierowca wykona z wynikiem pozytywnym wszystkie wymagane zadania.
7. Podsumowanie: ile trwa zrobienie prawka w Bydgoszczy?
Ile trwają kurs w szkole jazdy oraz egzaminy w WORD-zie? Oto nasze wyliczenia:
- kurs teoretyczny: 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut);
- nauka w domu: 10 godzin lekcyjnych (po 45 minut);
- kurs praktyczny: 30 godzin zegarowych (po 60 minut);
- dodatkowe jazdy: 10 godzin zegarowych (po 60 minut);
- egzamin teoretyczny: 25 minut;
- egzamin praktyczny: 40 minut;
- łączny czas: około 90 dni (3 miesiące).
Łatwo policzyć, że jeśli zsumujemy wszystkie powyższe wyliczenia, to otrzymamy 4265 minut, czyli 71 godzin zegarowych i 5 minut.
Jeśli jednak uwzględnimy optymalny przebieg kursu, czyli taki, który gwarantuje dobre przyswojenie informacji i rzetelną naukę jazdy, to od rozpoczęcia kursu do odbioru prawa jazdy w urzędzie powinno minąć około 90 dni, czyli 3 miesiące.
Oczywiście powyższe wyliczenia są uśrednione. Może się zdarzyć kursant, który potrzebuje na to mniej czasu i zrobi prawko praktycznie z marszu. Są natomiast i tacy, którzy poświęcą na to znacznie więcej godzin i pieniędzy.
Czy da się zrobić prawo jazdy w miesiąc?
Powróćmy do historii Andrzeja, który podjął niezbędne ryzyko i zainwestował wszystkie oszczędności w kurs w szkole jazdy.
Chłopak, chcąc przyspieszyć termin egzaminu z teorii, zapisał się w okienku w WORD-zie w Bydgoszczy (a nie przez Internet, co wydłużyłoby oczekiwanie).
Dzięki temu już po 3 dniach miał egzamin teoretyczny, do którego się samodzielnie przygotował, i zdał go za pierwszym podejściem.
Następnie rozpoczął jazdy we wskazanym przez wuja ośrodku szkolenia kierowców. Spędzał za kółkiem po 3 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. W weekend robił sobie wolne, aby odpocząć, przemyśleć swoje błędy i wyciągnąć stosowne wnioski.
Po przejechaniu przepisowych 30 godzin zapisał się na egzamin praktyczny w WORD-zie (znowu przy okienku, a nie przez Internet). W ten oto sposób mógł przystąpić do niego za 10 dni i jak się wkrótce okazało, również zdał za pierwszym podejściem.
Tym samym osiągnął wymarzony cel i zrobił prawo jazdy w miesiąc!
Niestety Andrzej, pomimo zdania egzaminów, nadal nie czuł się pewnie za kółkiem, tym bardziej że miał zostać zawodowym kierowcą. Wujek wykupił dodatkowe godziny jazdy w tym samym ośrodku w Bydgoszczy, aby młody nabrał wprawy i nie roztrzaskał firmowego auta.
Wkrótce chłopak rozpoczął nową pracę, a wujek mógł spać spokojnie i nie zamartwiać się o wyczyny drogowe siostrzeńca. Szkoła jazdy „Od A do Zet” świetnie przygotowała go do zmagań na polskich drogach.