Slide Three

Jak wybrać dobry kurs na kategorię B w Bydgoszczy? Szkoła jazdy „Od A do Zet” wymienia 7 kluczowych pytań pomocnych w podjęciu właściwej decyzji

Jak wybrać dobry kurs na kategorię B w Bydgoszczy? Szkoła jazdy „Od A do Zet” wymienia 7 kluczowych pytań pomocnych w podjęciu właściwej decyzji

 

Gdy Alicja postanowiła zrobić prawo jazdy w Bydgoszczy, interesowała ją wyłącznie zdawalność, jaką dana szkoła jazdy osiągnęła w rankingach publikowanych przez WORD. Jednak zmieniła kryterium wyboru ośrodka, gdy odkryła raport NIK-u, w którym zawarto szokujące dane.

 

Okazało się, że w wypadkach w Polsce ginie 10-krotnie więcej osób niż w Niemczech i 9-krotnie więcej niż w Austrii. Raport NIK-u jasno wskazał, że za ten stan rzeczy w przeważającej mierze odpowiada niska jakość szkolenia świadczonego przez ośrodki szkolenia kierowców.

 

Alicja zrozumiała, że większości przypadków ośrodki przygotowują do zdania egzaminu i skupiają swoje wysiłki na tym, aby zająć wysoką pozycję w rankingu. Tym samym zapominają o najważniejszej rzeczy, jaką jest zrobienie z kursanta kierowcy przez duże „K”.

 

Czy dziewczynie udało się znaleźć świetny kurs na kategorię B? Zanim odpowiemy na to pytanie, zapoznajmy się z listą 7 kluczowych pytań, które okażą się pomocne przy wyborze OSK, który nie tylko przygotuje do egzaminu, ale także do bezpiecznej jazdy po polskich drogach.

 

 

1.     Jakie informacje zawiera witryna internetowa szkoły jazdy?

 

Zacznijmy od tego, czego nie powinna zawierać witryna ośrodka. Otóż jeśli OSK chwali się, że znowu zajął najwyższą pozycję w rankingu w Bydgoszczy, to może być zły znak — prawdopodobnie bardziej zależy mu na zdawalności niż na profesjonalnym wyszkoleniu kursanta.

 

Oprócz tego należy zrozumieć, że same rankingi potrafią być zwodnicze. Wystarczy, że jeden kursant, który notorycznie będzie oblewał egzamin, znacznie zaniży wyniki, pomimo że pozostali uczestnicy jego kursu zdadzą za pierwszym bądź drugim podejściem.

 

Jak więc powinna wyglądać witryna rzetelnego ośrodka? Otóż powinna zawierać jasne i konkretne informacje, bez zbędnego chwalipięctwa, jacy to fajni jesteśmy. Przyszły kursant powinien uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu kursu oraz zrobienia prawa jazdy.

 

Jeśli witryna ma bloga, to tym lepiej! Świadczy to o tym, że OSK chętnie dzieli się wartościowymi informacjami, czyli po pierwsze posiada ekspercką wiedzę, a po drugie pracują tam świetni ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym, nawet jeśli ci nie są jej kursantami.

 

 

2.     Jak wygląda obsługa kursanta przez biuro szkoły jazdy w Bydgoszczy?

 

Pierwszy kontakt z OSK przez telefon dostarcza wiele cennych informacji. Jeśli pracownik szkoły jest miły, udziela wyczerpujących informacji, a po zakończeniu rozmowy przesyła SMS-a z podsumowaniem (co, gdzie i jak załatwić), to dobry znak, że warto także odwiedzić biuro.

 

Nic nie zastąpi spotkania face to face w biurze. Jeśli na miejscu spotkamy się z pogodną osobą, która z uśmiechem na twarzy służy nam informacją, jest spore prawdopodobieństwo, że także szef szkoły oraz instruktorzy to świetni ludzie, a sam kurs będzie przebiegał w przyjaznej atmosferze.

 

 

3.     Czy szkoła jazdy przeprowadza egzamin wewnętrzny?

 

Teoretycznie egzamin wewnętrzny powinien być organizowany w każdym OSK w Bydgoszczy. Powinno mieć to miejsce wówczas, gdy kursant odbędzie obowiązkowe 30 godzin jazd. Najpierw powinno się przeprowadzić egzamin teoretyczny, a potem praktyczny, na drodze.

 

Niestety niektóre ośrodki nie praktykują tego, gdyż obawiają się, że oblewając kursantów na egzaminie wewnętrznym, zniechęcą ludzi do korzystania z ich usług. W ten sposób wyrządzają wielką szkodę swoim kursantom, wysyłając ich nieprzygotowanych na egzamin w WORD-zie.

 

 

4.     Czy wykładowca rzetelnie i ciekawie wykłada teorię?

 

Wykłady to bardzo często najsłabsze ogniwo kursu. Warto wybrać ośrodek, który rzetelnie wykłada teorię, gdyż to daje solidne podstawy w części praktycznej szkolenia. Dobry wykładowca może sprawić, że samodzielna nauka w domu stanie się formalnością.

 

Wykłady e-learningowe nie zastąpią żywego kontaktu z wykładowcą, który z entuzjazmem i zaangażowaniem przekazuje wiedzę, cierpliwie odpowiadając na pytania kursantów. Dobry wykładowca nie tylko rzeczowo wyłoży wiedzę, ale zrobi to tak, że czas minie nie wiadomo kiedy.

 

 

5.     Czy instruktorzy potrafią nauczyć jazdy autem?

 

Dobry instruktor to ten, który nie tylko przygotuje do egzaminu, ale przede wszystkim nauczy bezpiecznej jazdy. Cechuje go duża wiedza z dziedziny prawa drogowego i technik jazdy, którą potrafi jasno przekazać. Wie także, jak przygotować kursanta pod względem psychologicznym.

 

Oprócz tego instruktor powinien na bieżąco informować kursanta nie tylko o błędach, ale również o tym, co robi on dobrze, tak aby otrzymał informację zwrotną. Instruktor powinien dostosować sposób przekazu do danej osoby, do jej wiedzy, umiejętności i naturalnych predyspozycji.

 

Instruktor nie powinien podczas jazd używać telefonu, spożywać posiłków czy załatwiać prywatnych spraw, gdyż takie zachowania rozpraszają i deprymują kursanta. Czas jazd to czas dla kursanta, niech więc instruktor „urwie” mu 5 minut co lekcję, a w efekcie uzbiera się 75 minut zmarnowanego czasu.

 

 

6.     W jakich warunkach przebiega szkolenie?

 

Szkoła jazdy powinna posiadać te same auta, jakie są na egzaminie w WORD-zie. W Bydgoszczy obowiązują toyoty yaris, ale od listopada będą wykorzystywane na egzaminie ople corsa. Te auta powinny być w dobrym stanie technicznym, schludne i czyste w środku, co umila czas kursu.

 

Jeśli ośrodek ma swój plac manewrowy, który jest zgodny z przepisami, a linie widać jak na dłoni, to wielki plus. Kolejną zaletą jest to, że plac znajduje się blisko miejsca, gdzie rozpoczynają się jazdy. Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu na sam dojazd.

 

Biuro i sala wykładowa powinny być nie tylko czyste i schludne, ale także dobrze wyposażone. Normą są dziś komputery, projektor, plansze ze znakami oraz symulacjami ruchu na skrzyżowaniach, a pomoce dydaktyczne (podręcznik i testy egzaminacyjne) powinny być darmowe.

 

 

7.     Jakie opinie ma szkoła jazdy z Bydgoszczy?

 

To pytanie jest kluczowe, gdyż na niektóre wcześniejsze pytania bardzo trudno uzyskać wiarygodne odpowiedzi. Inaczej rzecz się ma z opiniami klientów. Dzięki nim zweryfikujemy, czy informacje, które udało nam się uzyskać ze strony internetowej i od pracowników ośrodka, są prawdziwe.

 

W tym celu nie możemy zadowolić się opiniami, które widnieją na stronie OSK. Warto sięgnąć po niezależne oceny, dostępne w wyszukiwarce Google, na Facebooku czy w portalu www.superprawojazdy.pl. Należy być ostrożnym, gdyż mogą się tam znaleźć również fałszywe opinie.

 

Najlepszym źródłem wiarygodnych opinii są nasi znajomi. Zapytajmy więc ich, w której szkole jazdy odbyli kurs. Potem zadajmy im poprzednie sześć pytań. Jeśli starczy nam odwagi, możemy również wybrać się z nimi na przejażdżkę i zweryfikować, czy dany ośrodek spisał się na medal.

 

 

Podsumowanie: Jak wybrać dobry kurs na kategorię B?

 

Wróćmy do historii Alicji. Otóż dziewczyna nie skupiła się na rankingach zdawalności, ale szukała kursu, który nie tylko przygotuje do egzaminu w WORD-zie, ale faktycznie nauczy bezpiecznej jazdy po polskich drogach i zrobi z niej prawdziwego kierowcę.

 

W tym celu wypisała sobie 7 kluczowych pytań i zaczęła szukać na nie odpowiedzi:

— sprawdzała treści na witrynach internetowych ośrodków;

— dzwoniła do biur, aby zapytać o szczegóły kursu;

— odwiedzała biura i zadawała wiele niewygodnych pytań;

— oglądała sale wykładowe oraz place manewrowe;

— kontaktowała się ze znajomymi kierowcami i pytała, który ośrodek polecają.

 

W efekcie dokonała właściwego wyboru. Szkoła jazdy „Od A do Zet” z Bydgoszczy nie tylko świetnie przygotowała ją do egzaminu (zdanego za pierwszym podejściem), ale przede wszystkim zrobiła z niej kierowcę z prawdziwego zdarzenia, który czuje się za kółkiem jak ryba w wodzie.